360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Historie vína od Starého Řecka po digitalizaci

Článek o historii vína

Víno, nápoj bohů, kněžích i obyčejných smrtelníků, má v historii své místo od nepaměti. Pěstování vinné révy a výroba vína prošly od nejstarších časů mnoha proměnami, které je zajímavé sledovat jak v kontextu kultury, tak třeba ve spojení s vyvíjející se technologií. Zveme vás na malý exkurz, ve kterém si připomeneme několik základních milníků a pozoruhodností z historie vína.

Zrození a nejstarší historie vína

Za kolébku vína bývá v mnoha pramenech označováno území dnešní Gruzie. K tomu se váže i původ slova „víno“, které odkazuje ke gruzínskému výrazu „gvino“. Některé výklady hovoří o více než osmitisícileté historii vína a jeho výroby. V poměrně nedávné době, a to v roce 2010, ohlásili archeologové nález semen révy vinné a výrobních nádob na víno v Arménii, přičemž určili jejich stáří na 6100 let.

Je potřeba si však uvědomit, že vinná réva se pěstovala ještě o několik tisíciletí dříve a lidé její plody konzumovali v podobě hroznů a pravděpodobně i zkvašeného moštu. Což souvisí s faktem, že k objevení vína jako takového došlo nejspíš náhodou, a to když začaly hrozny uložené v nádobách nebo kožených měších přirozeně oxidovat a kvasit.

Starověký Egypt, Řecko a římské dědictví

Již o něco jasnější zprávy, důkazy a artefakty nám poskytuje období starověkého Egypta a datace vztahující se k přibližně třetímu tisíciletí před naším letopočtem. Dochované egyptské výjevy znázorňující pěstování vinné révy a výrobu vína se vyskytovaly zejména na náhrobních stěnách u šlechticů a králů. O rozmach vinařství se zasloužil také samotný Tutanchamon, faraón, který vládl někdy v letech 1333–1323 př. n. l. V hrobech monarchů byly též nalezeny amfory na víno.

Historie vína: Egypt

Vinohradnictví a vinařství antického světa se posunulo opět o úroveň výše. Jeho význam nám může připomenout známá postava z řeckých bájí – bůh vína Dionýsos. Řekové se věnovali zdokonalování výrobních procesů i kultivaci vinné révy a pití vína povýšili na kulturní a společenskou záležitost. Jeho popíjení tak nemohlo chybět ani na slavnostech pořádaných na počest bohů.

O rozšíření vinařství do mnoha koutů světa se pak postarali zejména Římané při svých expanzivních výpravách. Zajímala je nejen kvalita vína a zakládání vinic, ale také export vín prostřednictvím námořních lodí.

Vína se tehdy uchovávala v keramických džbánech utěsněných korkovými zátkami a při konzumaci se ředila vodou. Z historie vína víme, že tento lahodný nápoj byl už v této době archivován. Římský vliv pak zasáhl země, jako je Francie, Španělsko a Německo, ale například i jižní Moravu.

Víte, že…

Starověké víno toho mělo do chuti či vůně s dnešním vínem málo společného. K jeho konzervaci se totiž používala například pryskyřice, mramorový prach nebo různé byliny.

Z historie vína v kontextu středověkého vinařství

Pád Římské říše už nemohl rozvoj vinařství zastavit a hlavní role v této oblasti se ve středověku ujala církev a mniši křesťanských řádů. Výroba vína se soustředila do okolí klášterů, kde byla zvyšována jeho kvalita i komercializace. Ve středověké Evropě bylo víno nápojem církve a vyšších vrstev a stalo se svébytnou součástí katolické mše.

Historie vína: klášter

V Čechách se o rozmach pěstování a zpracování hroznů vinné révy zasloužil především Karel IV., který byl velkým příznivcem vína. Ve 14. století se k nám tak dostávaly kvalitní odrůdy z Francie, své místo si zde vydobylo například i Rulandské šedé.

Jako dědictví celé této doby zůstává fakt, že spousta vinařských oblastí se historicky váže k místům, kde se nacházely významné klášterní stavby nebo jiné nábožensky důležité lokality.

Kolonizace a evropská pohroma: Historie vína přinesla i nesnadné okamžiky

Pokud se v čase posuneme opět o další etapu, můžeme za důležitý milník v historii vína označit období zámořských objevů a kolonizace. Víno a vinařství se dostává na mapě světa o značný kus dále – do Ameriky i Afriky – a do Evropy proudí čerstvé podněty, ale i zvyklosti, potraviny a další objevy. Nastupující novověk přináší rozvoj vědeckých disciplín, nové ekonomické modely a na svém vrcholu v 19. století i významnou změnu sociálních vazeb.

Vinařství však v této době utrpělo velkou ránu, a to v podobě fyloxéry (mšička révokaz), která se stala pro vinnou révu pohromou po celé Evropě. Tento škůdce původem z Ameriky dokázal zcela zdecimovat evropské vinice, které musely být znovu obnovovány. Původní odrůdy se při tomto dlouhodobém procesu roubovaly na americké odnože, které jsou vůči fyloxéře odolné.

Víte, že…

Také historie vína má své osobnosti a zajímavé průkopníky. Za první hodnotitele vína v historii jsou označováni cisterciáčtí mniši z Burgundska. V 19. století, přesněji v roce 1880, byla vydána zásadní publikace o víně A History and Description of Modern Wines, kterou napsal znalec vína a spisovatel Cyrus Redding.

Moderní historie vína

Víno v současnosti

Moderní dějiny a současnost se ve víně odrážejí mnoha způsoby. Jistě budou ještě budoucími generacemi reflektovány a hodnoceny, ostatně jako celá historie vína. K dispozici máme samostatnou vědu, která se věnuje vínu – a to pod názvem enologie. Výroba vína již dávno není náhodným procesem, ale přísně kontrolovaným postupem a souhrnem všech předcházejících poznatků.

Dostupná nám jsou vína z celého světa, rozkvétá vinařská turistika a rozvoj komunikačních digitálních prostředků nebo aplikací nabízí téměř neomezené množství informací. Zdá se však, že od kvantity se stále častěji budeme opět přiklánět k jejich kvalitě.

Proto se odborníci a profesionální sommeliéři mohou i dnes těšit úctě a jejich profese je považována za prestižní. Moderní postupy se ve vinařství často snoubí s tradicemi, což je to nejlepší, co nám může víno jako takové v dnešní době nabídnout.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli