360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Jak dekantovat víno?

Jste milovníky starších vín a přemýšlíte, jak degustaci luxusního archivního kousku posunout ještě o něco výše? Vyzkoušejte před podáváním víno nejprve dekantovat. V dnešním článku si ukážeme, jak na to.

Proč víno dekantovat? Při dekantaci víno dýchá

Jste milovníky starších vín a přemýšlíte, jak degustaci luxusního archivního kousku posunout ještě o něco výše? Vyzkoušejte před podáváním víno nejprve dekantovat. V dnešním článku si ukážeme, jak na to.

Dekantace je proces, při kterém se víno nalévá do speciální dekantační nádoby – tzv. dekantéru. Proč by se vína ale vlastně měla dekantovat?

  • Dekantace vína probíhá po usazení sedimentu na dně lahve. Víno se opatrně přelije, a tím se víno zbaví sedimentů. Ty jsou tvořeny zejména vysráženým barvivem a taniny. Nejedná se však rozhodně o nic špatného či závadného. Tyto sedimenty přirozeně vznikají spolu se stárnutím vína. Jen málokdo by je však chtěl pít spolu s vínem.
  • Dekantací se víno rozvine, nadechne a otevře. Kyslík totiž ve vínu otevírá aromatické látky. Víno se následně odmění krásně rozvinutými a harmonickými chutěmi a vůněmi.
  • Stolování a zážitek z konzumace kvalitního vína dosahují díky dekantaci mnohem vyšší úrovně.
Dekantace víno provzdušní

Jak staré víno se hodí pro dekantaci?

Mladá ovocná vína dekantovat nemusíte. Nedoporučujeme dekantovat velice staré archivní kousky (indikativně 40 a více let). Velice záleží na daném víně. Kontakt s takovým množstvím vzduchu by nemusel být pro vína dobrý. Láhev starého archivního vína doporučujeme otevřít cca 1-2 hodiny před konzumací a pak postupně ochutnávat a pozorovat, jak se víno vyvíjí. 

Naopak plná, komplexní, špičková archivní vína stará cca 5 až 30 let vám za dekantaci poděkují. Nejlépe si je vychutnáte, pokud je degustujete rovnou ze správně zvolené sklenice na víno.  

Vhodnost dekantace záleží i na barvě vína

  • Bílá a růžová vína: Názory o vhodnosti dekantace v případě bílých a růžových vín rozděluje odborníky na dva tábory. Odpůrci dekantace bílých vín upozorňují na ztrátu svěžesti a ovocných tónů dekantovaného vína. V zásadě se však obě strany shodují v tom, že je vhodné dekantovat bílá vína, která zrála v barikových sudech.
  • Červená vína: většině červených vín provzdušnění naopak prospěje.
  • Šumivá vína: Rovněž v případě šumivých vín jsou závěry jasné. Selský rozum napovídá, že dekantace by je připravila o bublinky. Šumivá vína tedy nedekantujte.

Zajímavost: Když už je řeč o bublinkách – věděli jste, že lžička vložená do hrdla lahve pro udržení bublinek v šampaňském víně je mýtus? Lžička nemá na obsah oxidu uhličitého pražádný vliv. V samostatném článku naleznete i další zajímavosti o víně.

Dekantace bílého vína

Jak při dekantaci vína postupovat?

  1. Lahev před plánovanou dekantací na den až dva postavte, umístěte do vertikální polohy, aby došlo k usazení kalů na spodní straně lahve.
  2. Karafu před dekantací vypláchněte malým množstvím vína (tzv. zavínění) – postačí zhruba půl deci. Vínem následně zakružte, aby se rozlilo po stěnách karafy. Poté jej vylijte. Také ho můžete přelít do skleničky a ověřit, že víno není zkažené. (V našem článku se dozvíte, jak poznat zkažené víno.) Anebo můžete použít speciální dekantační sítko, přes které zbytek vína se sedlinou přecedíte.
  3. Do karafy opatrně a pomalu nalijte víno – kromě zbytku, ve kterém jsou přítomny kaly. Pokud chcete mít jistotu, můžete víno přelévat nad zapálenou svíčkou. Lépe tak uvidíte pohybující se sedlinu. Pokud se vám přesto nějaký kal do karafy dostane, nezoufejte. Její speciální tvar zamezí tomu, že byste kal rozlili do sklenic spolu s dekantovaným vínem.
  4. Vínem můžete v nádobě kroužit, což ještě více napomůže provzdušnění. V závislosti na typu vína jej nechejte nějakou dobu před servírováním v dekantační nádobě stát.
  5. Při rozlévání vína do sklenic buďte obezřetní. Raději široké hrdlo karafy obalte čistou utěrkou.

Použitím dekantéru urychlíte proces provzdušnění, protože se víno dostane do kontaktu s vyšším obsahem kyslíku. Pokud víno jen otevřete, například speciálním otvírákem, proces se bude dít také, ale mnohem pomaleji.

Tip: Vína Syrah a Sangiovese dekantujte zhruba dvě hodiny. Proslulá vína Barolo můžete dekantovat dokonce až tři hodiny.

Dekantér na víno vyberte dobře a dopřejte mu správnou péči

Stejně jako vhodnost a délka dekantace, rovněž dekantér na víno závisí na konkrétním typu vína.

  • Pro starší červená vína použijte užší dekantér.
  • Pro těžší červená vína vybírejte dekantér se širokým dnem.
  • Středně plná červená vína dekantujte ve středně velké karafě.
  • Lehčí červená vína si vystačí s menším dekantérem, který můžete předem vychladit.

Při výběru dekantéru vezměte v potaz i jeho praktickou stránku. Přes sklo křišťálově čiré karafy bez zdobení na víno lépe uvidíte. Pokud si však potrpíte na luxus, můžete vybírat z neotřelých tvarů karafy.

Dekantér na víno může mít originální tvar

A jak se o svůj dekantér správně starat?

  • Po použití karafu co nejdříve vypláchněte.
  • Nepoužívejte pro čištění karafy saponát, špatně by se vám vymýval. Raději použijte trochu drceného ledu se solí. Touto směsí v karafě opatrně zatřepejte. Dobře poslouží i obyčejná teplá voda, do které dekantér ponoříte a skvrny od vína v ní necháte odmočit.
  • Existují i speciální ocelové kuličky pro čištění karaf.

Tip: Pokud nejste majiteli dekantační karafy, poslouží vám pro začátek i skleněný džbánek.

Vyzkoušíte si svou první dekantaci na některém luxusním červeném vínu z naší nabídky?

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli