360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Jak se projevuje alergie na látky obsažené ve víně a jak ji řešit?

lide-popijejici-vino-na-vinohradu

Alergie na alkohol se projevuje podobnými příznaky, jako je tomu u běžné alergie  brnění, otok, vyrážka a problémy s dýcháním. Pokud vás zajímá, proč alergie na látky ve víně vzniká a jak si při ní pomoci, přečtěte si tento článek.

Alergie na složky obsažené ve víně se sice objevuje zřídka, ale existuje. Nejčastěji se s ní mohou setkat astmatici nebo lidé, kteří jsou na některé potraviny citliví.   

 Jak vzniká alergie na látky obsažené ve víně? 

Alergie na látky obsažené ve víně vzniká, pokud je naše tělo není schopné odbourat. Příčina toho neleží tedy ve víně samotném. O které látky se jedná?

  • Histamin – vzniká při fermentaci a může způsobit alergickou reakci. Histamin je běžnou složku lidského těla, která ovlivňuje krevní tlak nebo přenáší nervové vzruchy. Někteří lidé ale nemají dostatek příslušného enzymu, který histamin štěpí. 
  • Siřičitany – používají se jako konzervanty a můžou vyvolat astmatický záchvat nebo jiné alergické reakce. V porovnání s červeným vínem se v bílém víně vyskytují siřičitany ve větším množství. 
  • Příměsi – problém mohou představovat obilniny, koření nebo byliny, které se do alkoholu přidávají.  

Tip: Přečtěte si článek o tom, proč jsou siřičitany ve víně důležité. 

Jak se alergie na tyto složky projevuje?

Pokud pijete alkohol, můžete se setkat s pocitem tepla nebo se zčervenáním kůže. Jedná se o normální reakci. Příčinu proto nehledejte v alergii, ale v rozšíření cév. Pozor byste si naopak měli dávat, pokud se u vás objeví následující příznaky. Ty už totiž znamenají alergii na látky obsažené ve víně. 

  • vyrážka, svědivá pokožka 
  • otok rtů, jazyka nebo končetin 
  • brnění v ústech 
  • problémy s dýcháním 
  • zrychlený tep 
  • bolest hlavy 
  • nevolnost a zvracení 
  • anafylaktický šok 
zelený vinohrad při západu slunce

Jak řešit alergii na látky, které jsou ve víně? 

Pokud máte alergii na složky, které se nacházejí ve víně, měli byste ho vyřadit ze svého jídelníčku. U každého člověka se ale citlivost na alkohol liší. Může se proto stát, že budete pít víno celý večer a žádné příznaky nezaznamenáte. Naopak u piva vás začne svědit kůže po prvním doušku. Důležité je tedy vypozorovat, jaký druh alkoholu pro vás není ten pravý. 

Tip: Pokud budete chtít otestovat, co vašemu tělu nedělá dobře, jeden večer nemíchejte alkohol. Vyberte si vždy jeden druh, který budete po celou dobu pít. Následně vyhodnoťte, jaké množství si můžete dopřát, než se u vás příznaky projeví. Nebo jestli se danému alkoholu musíte vyhnout úplně. 

Potravinová alergie – první pomoc 

Mírnou alergickou reakci dokážete zastavit pomocí antihistaminik. Pokud se ale setkáte se závažnějším případem potravinové alergie, zavolejte záchrannou službu a postupujte podle pokynů, které vám sdělí. I v tomto případě můžou stav alergika zmírnit antihistaminika v podobě tablet nebo injekční pero s adrenalinem. Pokud je dotyčný silný alergik, měl by u sebe pero i léky mít.

Rada na závěr 

Alergie na složky obsažené ve víně je sice vzácná, ale může se objevit v jakémkoliv věku. Hlavní je zkoušet, jaký druh vína u vás vyvolává alergickou reakci. Pokud budete mít časté nebo závažné projevy, raději vyhledejte lékařskou pomoc. 

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli