360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Jaký je rozdíl mezi polosladkým a polosuchým vínem?

muz-ve vinnem-sklepe

Jednou ze základních charakteristik vína je obsah zbytkového cukru. Právě podle něj si víno často vybíráme při nákupu i v restauraci, když jsme při objednávce vína dotázáni na preference. Dnes se podíváme na rozdíl mezi polosuchým a polosladkým vínem, který není tak bezvýznamný, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Na úvod si připomeňme, že k cukru ve víně náleží dva základní pojmy. Je jimi cukernatost a již výše zmíněný obsah zbytkového cukru.

Zatímco cukernatost se vztahuje k vyzrálosti hroznů a měří se ve vylisovaném moštu, obsah zbytkového cukru je ovlivněn procesem kvašení – tedy přeměnou cukru na alkohol, která probíhá za vzniku kysličníku uhličitého a tepla.

Obsah zbytkového cukru tedy následně vyjadřuje, kolik ho ve víně po prokvašení zůstalo. Tento údaj se měří v gramech na litr.

Rozdíl mezi polosladkým a polosuchým vínem

Podle obsahu zbytkového cukru dělíme tichá vína na:

  • suché: nejvýše 4 g/l, nebo 9 g/l, pokud je celková kyselost vyjádřená v gramech kyseliny vinné na litr nejméně o 2 g/l nižší
  • polosuché: do 12 g/l, nebo do 18 g/l, pokud je celková kyselost vyjádřená v gramech kyseliny vinné na litr nejméně o 10 g/l nižší
  • polosladké: do 45 g/l
  • sladké: od 45 g/l výše

Pokud se podíváme na dvě kategorie, které nás zajímají, může být rozdíl mezi polosuchým a polosladkým vínem celkem významný. Jinak bude například chutnat víno s obsahem cukru okolo 10 g/l a jinak víno blížící se hranici 45 g/l.

Při výrobě polosuchého a polosladkého vína se používají bílé i červené odrůdy a v těchto kategoriích najdeme také víno růžové. Proces kvašení je potřeba pečlivě hlídat, aby došlo k jeho včasnému zastavení a dosažení požadovaných hodnot alkoholu a cukru.

Tip na závěr

Obsah cukru ve víně určuje jeho výslednou chuť, a tím i vhodnost kombinování s vybranými pokrmy. Rozdíl mezi polosladkým a polosuchým vínem tak můžete poznat i u slavnostní tabule. Zatímco polosuché si můžete dát jako aperitiv, polosladké budete směřovat ke konci menu.

Nezapomeňte tedy ani na správné pořadí při degustaci, které vypadá následovně: suché, polosuché, polosladké, sladké víno.

Chcete vědět více? Přečte si náš článek o servírování a kombinování vína s jídlem.

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli