360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Historie vína Chablis

Prašná cesta uprostřed vinic

Suché bílé víno Chablis v sobě snoubí svěžest a jemné ovocné tóny. Pochází z francouzského regionu Burgundsko a vyrábí se z odrůdy Chardonnay. Jeho historie sahá až do dob Římanů, kteří se zasloužili o jeho vznik. Za co vděčí svým kvalitním vlastnostem? Dozvíte se v článku. 

Historie vína Chablis: Kdy vzniklo? 

Víno pochází z městečka Chablis, které najdete ve vinařské oblasti Burgundsko. Leží mezi Dijonem a Paříží na obou březích řeky Serein. Název města pochází ze dvou keltských slov – cab (dům) a leya (blízko lesa). První zmínky o tomto místě najdeme ve 2. století př. n. l. Obrysy města ale začaly vznikat až za dob Římanů, ve 3. století n. l. Právě ti na tomto místě zasadili vinnou révu.  

První písemná zmínka o městečku Chablis pochází z roku 510 n. l., kdy tu nechal první křesťanský král Burgundska, Sigismond, vystavět klášter. Později museli Římané, konkrétně mniši řádu cisterciáků, prchnout před nájezdy vikingů. Usadili se blízko Auxerre v klášteře Saint Loup, který jim poskytoval bezpečí pro rozvoj vína Chablis. Mniši tak dali základ kvalitnímu vínu, které se tam pěstuje a vyrábí dodnes. 

Středověk: Víno Chablis v rukou mnichů 

Opatství, ve kterém mniši vyráběli víno, se stávalo proslulejší. Místní jim proto věnovali vinice, se kterými mohli vinaři hospodařit. O víno z Chablis měla zájem i šlechta. Do Paříže se víno dopravovalo po řece Yonne a zdobilo stoly francouzských králů. Víno Chablis se zanedlouho stalo známým po celé Francii. Roku 1568 však francouzské město dobyli a vypálili hugenoti. Prosperita se do Chablis vrátila až po dvou stoletích. 

Novověk: Návrat vína z Chablis na výsluní 

Na konci 19. století se vinice potýkaly se škůdci a plísní. Během první světové války přišel vinařský region o více než 100 pracovníků a patřil k nejchudším zemědělským oblastem. Po druhé světové válce se 800 hektarů vinic snížilo na pouhých 500 a v roce 1957 přišlo Chablis o zbytek vinné révy kvůli krutým mrazům.  

Na své znovuzrození však Chablis dlouho nečekalo. Vinaři úspěšně bojovali proti škůdcům a plísním. V současné době má vinařská oblast Chablis 5 800 ha vinic.   

Klimatické podmínky v Chablis 

Vnitrozemské podnebí s minimálním vlivem Atlantiku poskytuje vínu ze Chablis teplá a slunná léta, zato chladné zimy a jara. Nebezpečí pro vinaře představují jarní mrazíky a letní krupobití. Minerální chuť vína nezávisí pouze na počasí, ale významnou roli hraje i skladba půdy. 

Půdní složení 

Vinice, na kterých se víno Chablis pěstuje, jsou tvořeny dvěma typy půdy. Které to jsou? 

  • Portlandian – běžné vápencové složení, které se nachází na jiných vinicích. Strukturou je ale odlišné a mladší. 
  • Kimmeridgian – tento typ půdy obsahuje zvláštní druh vápence, který je tvořený vysokým podílem minerálů a schránek prehistorických mořských živočichů. 

Podle vinařů právě složení půdy vděčí víno Chablis za to, že se báječně hodí k rybám a mořským plodům. 

Sklenice oroseného bílého vína a v pozadí jsou květiny

4 kategorie kvality 

Vinice se dělí na základě své kvality do kategorií. Pro Chablis se používají tyto čtyři: 

Petit Chablis 

Vína z této vinice jsou na nejnižší příčce. Pěstují se na vápenitém podloží – tzv. Portlandská římsa. Jedná se o lehká a svěží vína, která můžete popíjet k dobré paštice. 

Chablis AOC 

Víno s tímto označením je nejznámější a také nejprodávanější. Zabírá největší plochu vinohradu a jeho barva je zlatá s odlesky zelené. Jedná se o velmi suché víno s výrazným ovocným aroma. Skleničku tohoto vína si nalijte k ústřicím nebo kozímu sýru. 

Chablis Premier Cru 

Vína této kategorie se pěstují na obou březích řeky Serein a mají potenciál k archivaci. Barva vína je zlatavá s nádechem zelené. Ve vůni ucítíte ovoce, meduňku nebo kapradí. Výborným doplňkem k tomuto vínu budou ústřice, sladkovodní ryby a drůbeží maso. 

Chablis Grand Cru 

Pod tuto kategorii spadá pouze sedm vinic, které stojí co do kvality nejvýše. Rozléhají se na jižních a jihozápadních svazích. Mladá vína z této kategorie jsou výborná, ale jejich kvalitu poznáte teprve po delším zrání. Některé ročníky se dají archivovat až 40 let. V barvě převažuje světle žlutá, v aroma kapradí a koriandr. Jejich chuť vynikne s dary moře, kozím sýrem a dušeným telecím. 

Zajímá vás, jak se vína klasifikují? Přečtěte si náš článek Jak na klasifikaci evropských vín

Zaujala vás historie Chablis? 

Toto nejjemnější francouzské víno s působivou historií můžete ochutnat prostřednictvím našeho e-shopu. Zaručeně udělá radost i jako dárek

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli