360-degrees3d-ico3daddalert-altalertarrow-2arrow-downarrow-patharrow-rightarrowbarrowbasketcalendarcardscart-pluscartcatalogchatcheck-altcheckclose-altclosecompareedit-iconemailfacebook-circlefacebook-filledfacebookfilterflag-cs_CZflag-en_US_backflag-en_USflag-pl_PLflag-sk_SKflash-onflashglobegoogle-circlegooglegopayheart-outlineheartheureka-circlehomehouseinstagramlinkedinloadinglogo-apeklogo-oldlogo-widemagnifieropineopackagepaymentspersonphoneplusquestion-mark-roundedquestion-mark-slimquestion-markquotesreceiptsearchselect-arrowsshipping-alt-2shipping-altshippingsocial-fbsocial-igsocial-insocial-twstar-circlestartrophytwitteruservivino
Logo

Maďarský klenot aneb Historie tokajského vína

dvě skleničky bílého vína na stole s trhy vinné révy

Tokajské víno pochází z Maďarska a svou oblibu si získalo u evropských panovníků a církevních představitelů. Víte, kdo řekl, že je tokajské víno králů? Přečtěte si více o jeho historii. 

Kdy vzniklo tokajské víno? 

O historii tokajského vína se dočtete spoustu příběhů. Podle všeho se začalo pěstovat v roce 290 n. l. v dobách starověkého Říma za vlády Marca Aurelia.

Středověk: První popis výroby 

Uherský král, Béla IV., se ve 13. století zasloužil o rozkvět maďarských vinic. Vinaři tehdy vysázeli nové odrůdy vinné révy na místě, které bylo so té doby pustošeno Tatary. Nové sazenice, odrůdy Furmint, se staly základem pro tokajské víno.  

Popis výroby tokajského vína ale prvně zaznamenal maďarský kněz Laczkó Máté kolem roku 1630. Kvůli válkám se sklizeň vinné révy stále oddalovala, až nakonec knězi nezbývalo nic jiného než použít hrozny, které už byly napadené ušlechtilou plísní. Chuť výsledného vína byla sladká – proto není divu, že manželce knížete Györgye Rákócziho víno velice zachutnalo. Zsuzsanna Lorántffyová, manželka knížete, pak nařídila vyrábět víno každý rok.  

K největšímu rozmachu tokajského vína tak došlo v 17. století a zásluhu na tom neměl jen kněz s kněžnou. Ujalo se i na královských dvorech a například Král Ludvík XIV. toto víno nazval „Vinum regum, rex vinorum”, což v překladu znamená Víno králů, král vín. Tato věta se zachovala a dodnes ji můžete zahlédnout na etiketách tokajských vín.  

To ale není všechno z historie tokajského vína. Také pruský král, Fridrich Veliký, nebo král Anglie, Jiří V., popíjeli tokajské víno a přisuzovali mu léčivé účinky. Jeho slávu ochutnal i ruský car Petr I. Veliký, který se dokonce snažil skoupit vinice, kde se pěstovaly hrozny pro tokajské víno. Velkou oblibu si víno získalo i u papeže Pia I. a mnoha hudebních skladatelů a básníků. Podle jejich slov jim dodávalo inspiraci pro tvůrčí umění.  

Novověk: Ztrátu vystřídal rozkvět 

Vinice, na kterých se pěstovaly hrozny, zažily v 19. století spoustu neduhů. Nejenže vinnou révu napadli škůdci, ale poničily ji také války. Když se podařilo vinice obnovit, začalo období 1. světové války a spolu s ním Maďarsko ztratilo většinu svého území. 

Nakonec vinařskou oblast zdecimovala 2. světová válka a komunismus – socialistický režim totiž vinice zestátnil. Historie tokajského vína se málem nedochovala. Na nějakou dobu se na ně zapomnělo, ale netrvalo to dlouho. Vinaři začali po pádu SSSR v roce 1990 s obnovou vinic a oživili metody výroby tokajského vína, které si dnes můžeme s potěšením vychutnávat. 

Ideální klimatické podmínky pro tokajské víno 

V oblasti, kde se odrůdy pro tokajské pěstují, jsou výborné podmínky pro pěstování. Zmíněná oblast se totiž vyznačuje teplým a suchým podzimem. Řeky Tisa a Bodrog, které se blízko vinic nachází, tvoří ranní mlhu. Díky ní se může na bobulích objevit ušlechtilá plíseň, která přispívá k usychání hroznů a zvyšuje obsah cukru. 

Podobný proces pěstování najdeme i u francouzského vína Sauternes. Přečtěte si o historii tohoto vína

Z kterých odrůd se tokajské vyrábí? 

Tokajské víno můžou vinaři vyrábět jen ze šesti odrůd vinné révy. Které to jsou? 

  • Furmint bývá hlavní odrůdou tokajského vína a pěstuje se na vinicích, které se nachází v teplejší oblasti.  
  • Lipovina se také vysazuje do teplejších poloh. Obě odrůdy se sbírají během října a listopadu. 
  • Muškát žlutý dodává tokajskému harmonické a ovocné tóny. 
  • Zéta je méně využívaná odrůda, ale vinaři ji vyšlechtili k větší náchylnosti na ušlechtilou plíseň. V její chuti ucítíte ovoce. 
  • Kabar se může do tokajského vína přidávat teprve od roku 2006 a poskytuje výslednému vínu medové tóny. 
  • Kövérszőlő se už téměř nepěstuje kvůli škůdcům, na které je náchylná. 

Ochutnejte zlatavé víno 

Sladké bílé víno maďarského původu ochutnáte i prostřednictvím našeho e-shopu. Máte radši mladší ročníky, nebo několik let vyzrálé? U nás si vyberete obojí. Dokonce vám víno zabalíme do luxusní dřevěné kazety, kterou můžete obdarovat své blízké. 

Výběrová vína. Ve vašem e-mailu.

1× měsíčně se těšte na doporučení, zajímavosti a výhodné nabídky pro váš archiv.

DĚKUJEME, VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V E-MAILU.

Sdílet článek s přáteli